Quantcast
Channel: Antena Zadar
Viewing all articles
Browse latest Browse all 15429

Od nautičkog turizma Hrvatska zaradila 800 milijuna eura, Doguš nije pretjerano oduševljen

$
0
0
Marina Dalmacija, Dogus

Dobrim dijelom zbog sigurnosti destinacije, ali i zahvaljujući novim trendovima u čarter biznisu, hrvatski nautički sektor u ovoj godini sjajno je poslovao, a čak i insajderi iznenađeni su porastom nautičkog prometa od čak desetak posto u odnosu na lani.

Prema podacima sustava eCrew Ministarstva mora, od siječnja do kraja rujna nautičari su ostvarili 410.541 dolazaka uz čak 2,84 milijuna noćenja, a lijepo vrijeme osiguralo je dobar promet i u listopadu, tako da se u ovoj godini u tom segmentu turizma može očekivati više od 800 milijuna eura prihoda, doznaje Poslovni dnevnik. U sektoru su optimistični i kad su u pitanju najave za 2017., koje za sad potvrđuju daljnji rast prometa te nastavak prebacivanja čarter flote iz nesigurnih mora Turske i Grčke na hrvatski dio Jadrana. Prve rezultate visoke sezone u srijedu je pustio najveći hrvatski lanac marina ACI, koji je u prvih 8 mjeseci 2016. godine ostvario ukupne prihode u iznosu od 142,9 milijuna kuna.

Poslovni prihodi (godišnji, mjesečni, dnevni vez, zakup te ostale usluge nautičarima) ostvareni su u ukupnom iznosu od 135 milijuna kuna. Od toga prihodi od dnevnog veza iznose 43 milijuna kuna, što je povećanje od 9 posto u odnosu na isti period prošle godine, prihodi od godišnjeg veza iznose 64,8 milijuna kuna, a od mjesečnog veza 6,3 milijuna kuna. Prihod od zakupa i sporednih djelatnosti iznosi 9,9 milijuna kuna dok prihodi od ostalih usluga nautičarima iznose 8,4 milijuna kuna. Na godišnjem vezu u ACI marinama s 31.kolovozom registrirano je 3.491 ugovora o godišnjem vezu, a u prvih 8 mjeseci ukupno 87.476 brod dana temeljem usluga dnevnog veza. Na mjesečnom vezu ostvareno je 2.203 brod mjeseci, kažu u ACI-u. Prihodi bi bili još bolji da je na vrijeme otvorena nova marina “Veljko Barbieri” u Slanom, koja je s radom započela tek početkom kolovoza.

U ACI-u su navodno zbog probijanja rokova uslijed prepucavanja s lokalnom upravom izgubili oko milijun kuna prihoda. U jučerašnjem izvješću se navodi da je do kraja kolovoza u Slanom u tranzitu realizirano 485 uplovljavanja i 932 brod dana, dok su na godišnjem vezu u manje od mjesec dana registrirana 42 ugovora o godišnjem vezu. U Dogus Grupi bilježe porast čartera, ali napominju da se nautički turizam još uvijek oporavlja od recesije, te da pravi rast tek slijedi. U prvih osam mjeseci u tri marine Dogus grupe ostvareno je povećanje prometa od 2 posto, a prihodi za prvih osam mjeseci iznose oko 65 milijuna kuna, dok je očekivani prohod do kraja godine 95 milijuna kuna.

U nautičkom turizmu ne bilježi se rast kao i kod ostalih segmenata ponude hrvatskog turizma, budući da se na nautički turizam još uvijek reflektiraju posljedice recesije – brodogradilišta još uvijek nisu izašla iz krize, jer je kupnja novih brodova, posebno onih do 12 m dužine u stagnaciji i padu, jer je te brodove kupovala srednja klasa najviše pogođena recesijom. Također, u stagnaciji je i prodaja rabljenih brodova, napominju u Dogusu. Branimir Mađer, konzultant za nautički turizam ističe da je značajan rast na Jadranu ostvaren zbog izbjegličke krize i smanjenjene sigurnosti u Turskoj i Grčkoj, zbog čega je znatan broj nautičara skrenuo u Hrvatsku.

Ne očekuju se značajne promjene ni u sljedećoj godini, te se stoga već najavljuje nastavak trenda prebacivanja plovila iz Grčke i Turske u Hrvatsku, tako da se može očekivati rast i u sljedećoj godini. Hrvatska je dalje broj jedan u svijetu u čarteru, što će se vjerojatno zadržati i u sljedećoj godini, dijelom i stoga što čarter raste i globalno, zahvaljujući tome što su se značajno izmijenile njegove karakteristike. Naime, sve se više plovila iznajmljuje na principu hotelske sobe, i takvi gosti prevladavaju u visokoj sezoni, dok pravi nautičari tradicionalno najveći promet ostvaruju u pred i posezoni, zaključuje Mađer.

Optimizam doduše prati i zabrinutost zbog još uvijek nerješenih pitanja presudnih za razvoj sektora, od Zakona o pomorskom dobru do nereda u sustavu izdavanja koncesija.  Kad bi se uredio sustav, a nautičari iz sporta i rekreacije i službeno svrstali pod turizam, mogla bi se realizirati strategija razvoja nautičkog turizma, a prihodi bi se bar udvostručili, poručuje Sean Lisjak, predsjednik udruženja marina Hrvatske gospodarske komore.

Zbog toga što nas svrstavaju u sport i rekreaciju, marine gube pravo za sudjelovanje na natječajima, čime se smanjuju mogućnosti za ulaganja. S druge strane, volimo se hvaliti rezultatima nautičkog turizma, u kojem je Hrvatska sve jača, pojašnjava Lisjak koji se slaže s ministrom Antonom Klimanom, da ACI i nautiku treba staviti u nadležnost Ministarstva turizma.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 15429

Trending Articles


Vimeo 10.7.1 by Vimeo.com, Inc.


UPDATE SC IDOL: TWO BECOME ONE


KASAMBAHAY BILL IN THE HOUSE


Girasoles para colorear


Presence Quotes – Positive Quotes


EASY COME, EASY GO


Love with Heart Breaking Quotes


Re:Mutton Pies (lleechef)


Ka longiing longsem kaba skhem bad kaba khlain ka pynlong kein ia ka...


Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.


FORECLOSURE OF REAL ESTATE MORTGAGE


FORTUITOUS EVENT


Pokemon para colorear


Sapos para colorear


Smile Quotes


Tiwala Quotes and Selos Quotes Collections


Love Song lyrics that marks your Heart


RE: Mutton Pies (frankie241)


Hato lada ym dei namar ka jingpyrshah jong U JJM Nichols Roy (Bah Joy) ngin...


Maganda Quotes – tagalog Quotes – Inggit Quotes