
Premijer Andrej Plenković predsjedao je prvom sjednicom novog Posebnog stručnog povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, nakon što je na sjednici 26. siječnja,, bez navođenja razloga, a prije isticanja mandata,raspušteno prethodno Stručno povjerenstvo na čelu s profesorom Nevenom Budakom, donosi Faktograf.
Za razliku od bivšeg Stručnog povjerenstva koje se sastojalo od osam nestranačkih članova koji su imenovani na četverogodišnji mandat, novo Povjerenstvo ima 11 članova, među koje je premijer Plenković imenovao neke istaknute HDZ-ovce, ali i pripadnike drugih stranaka.
Uz spomenute, u sastavu Stručnog povjerenstva su istaknuti HDZ-ov prvoborac Ivica Kostović i profesor iz Osijeka Drago Šubarić. Njih su dvojica čelni ljudi Akademske zajednice HDZ-a „Ante Starčević“ koja se zalaže za povratak na ideje Franje Tuđmana. Iz HDZ-a dolazi i Vilmica Kapac iz Pregrade uz koju se veže i nekoliko zanimljivih afera, a koja se svojedobno našla i na dnevnom redu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, a tu je i akademkinja Milena Žic Fuchs, bivša ministrica znanosti i tehnologije u vrijeme HDZ-ove vlade od 1999. do 2000. U Stručnom povjerenstvu se našao i akademik Miroslav Radman (što vjerojatno pojašnjava i njegovu javnu potporu ministru znanosti Pavi Barišiću kojeg je Odbor za etiku ocijenio plagijatorom) te Davor Romić, bivši ministar poljoprivrede iz kvote MOST-a koji je prije funkcije u Vladi bio dekan Agronomskog fakulteta u Zagrebu.
Novoimenovana predsjednica Stručnog Povjerenstva je Dijana Vican, rektorica Sveučilišta u Zadru, bivša državna tajnica u Ministarstvu znanosti za vrijeme prethodne Vlade HDZ-a te jedna od promotorica GROZD-a.
Upravo je Dijana Vican, podsjetimo, zajedno s Matkom Glunčićem, državnim tajnikom u Ministarstvu znanosti i obrazovanja predsjedala Povjerenstvom za provedbu Cjelovite kurikularne reforme koje je u tehničkom mandatu imenovao bivši ministar znanosti Predrag Šustar, a koje je novom ministru Pavi Barišiću u studenom predalo svoje izvještaj u kojem se na vrlo kritički način osvrće na rad Ekspertne radne skupine predvođene Borisom Jokićem, podsjeća Faktograf.
U svom izvještaju oni su tvrdili da se u provedbi Strategije obrazovanja negiralo sve što se ranije radilo na reformi obrazovanja, da se provedba izmjestila na ad hoc tijela, umjesto da se provodila kroz sustav te da su za provedbu bili zadani prekratki i nerealni rokovi.
Ustvrdili su da se u provedbu Cjelovite kurikularne reforme krenulo bez istraživanja o stvarnom stanju sustava te konstatiraju kako „Povjerenstvo nije moglo utvrditi koji su to izazovi na koje se predloženim kurikularnim dokumentima želi odgovoriti, problemi koje se želi riješiti, potrebe hrvatskog društva i građana kojima se želi udovoljiti…“. Spore i način imenovanja i sastav Ekspertne radne skupine, nije im jasno zašto su članovi Ekspertne radne skupine dobili prostorije za rad i zašto su im isplaćivani honorari, a izrađena 52 kurikularna prijedloga, smatraju, dovest će do prenormiranosti sustava. Premalo se pažnje, tvrde, u Strategiji posvetilo strukovnom obrazovanju i usklađivanju s potrebama na tržištu rada.
Boris Jokić i ostali članovi Ekspertne radne skupine taj izvještaj ocijenili su kao rad prepun neistina i poluistina te su zbog objeda na svoj račun zatražili od Ministarstva znanosti i obrazovanja da se od tog izvještaja ogradi.
Koliko će novo Stručno povjerenstvo biti predano provedbi Strategije tek ćemo vidjeti s obzirom na to da je Vican bila prilično kritična prema njenom sadržaju.