Quantcast
Channel: Antena Zadar
Viewing all 15079 articles
Browse latest View live

Što se to događa sa Zelenim hrastom?

$
0
0
Zeleni hrast

Unatoč zabrinutosti koja se u javnosti pojavila zbog pokoje sasušene grane, nema straha za zaštićeni Zeleni hrast u Islamu Latinskom.

Naime, kako kažu u Javnoj ustanovi za zaštićene dijelove prirode na području zadarske županije, Naturi Jaderi, priroda ima svoje cikulse, pa se tako i na zelenom hrastu znaju pojavljivati gusjenice, ponekad je na meti španjolskog vrapca i slično, no ništa nije alarmantno.

U Jaderi Naturi zasad nisu sigurni treba li grane odrezati, pa će se za desetak dana po izvršenom monitoringu i stručnoj analizi utvrditi dijagnoza i poduzeti daljnje korake. No, Zeleni hrast još će dugo krasiti krajolik.

Inače, ovo je stablo zaštićeno zbog svoje starosti  (koja se procjenjuje na više od 250 godina), impresivnog habitusa i zanimljivih morfoloških karakteristika. Dugo u zimu je zelen (po čemu je i dobio ime) pa na sebe skreće veliku pozornost kako biologa i šumara, tako i samih prolaznika i turista. Moguće je da je današnji stari hrast treća ili četvrta generacija starog Zelenog hrasta od prije tisuću godina.

Uz Zeleni hrast su vezane mnoge narodne legende i tradicije. Jedna kaže da je u njegovoj blizini postojao još jedan malo manji veliki hrast koji su za vrijeme II. Svjetskog rata talijanski okupatori odsjekli i koristili za ogrjev. Htjeli su posjeći i ovaj hrast, ali su im seljaci rekli da je to vučji ili vražji hrast te da ga ni puščano zrno ne može pogoditi. Talijanski vojnici su pucali u deblo, ali kad su pogledali, na stablu nije bilo ni jedne rupe. Vojnici su povjerovali da je drvo magično, vražje i nisu ga posjekli, navode na stranicama Nature Jadere.


Ovo je voće zbog kojeg ćete izgledati 5 kilograma teži

$
0
0
Zdrava hrana, jabuka

Voće je zdravo i vaše tijelo ga obožava. No, na žalost ove ukusne i slatke namirnice imaju jednu ne tako lijepu nuspojavu koja je veliki neprijatelj vaše linije. Riječ je o napuhanom trbuhu kojeg nitko ne želi, posebno kada planirate uskočiti u omiljenu usku haljinu ili traperice. Doznajte koje voće uzrokuje nadutost i preskočite ga par dana prije velikog događanja, piše zadovoljna.hr.

Jabuka
Jabuke su snažan antioksidans i izvrsna namirnica za ‘ubijanje’ gladi. No, isto tako jabuka je voće koje najviše napuhava trbuh jer je prepuno fruktoze, voćnog šećera koji većina ljudi vrlo teško probavlja.Šećer usporava proces probave hrane koja počinje oslobađati plinove, zbog kojih trbuh naglo naraste. Želite li ipak pojesti zdravu jabuku, pojedite samo pola te je žvačite temeljito i polako. Drugu polovicu pojedite za pola sata do sat vremena.

Kruška
Osim što su vrlo ukusne i sočne, kruške su prijatelj vaše linije. Sadrže pektin – prirodno biljno vlakno koje pomaže kod snižavanja kolesterola i stvara osjećaj sitosti.No, nažalost kruške sadrže i malu količinu sorbitola – šećernog alkohola koji u malim količinama regulira probavu, ali je i teško probavljiv pa kod velikog broja osoba osjetljivih na ovaj sastojak izaziva nadutost.

Trešnje, grejp i ananas
Mnogima omiljeno sezonsko voće, ukusne i sočne trešnje savršen su desert, no baš kao i mango, grejp i ananas sadrže velike količine šećera. Voćni šećer teško se probavlja te zbog toga neprobavljeni do dugo ostaje u organizmu.

Zbog toga, baš kao i kod jabuke, u crijevima započinje proces fermentacije koji osim napuhanog trbuha može izazvati plinove i grčeve u trbuhu.

Sušeno voće
Grožđice, ribiz i suhe šljive idealna su slatka grickalica za sve one koji održavaju liniju ili se bore protiv viška kilograma, a onima koji pate od zatvora pomažu da se olakšaju.

No zahvaljujući vlaknima i velikoj količini šećera, zbog suhog voća brzo ćete se napuhati poput balona. fermentacijoom se u crijevima oslobađa velika količina plinova koja uzrokuje ova nepoželjan efekt i zato je ovo voće dobro kombinirati uz velike količine vode.

Ove aplikacije će promatranje zvijezda učiniti zabavnijim

$
0
0
Svemir, zvijezde, galaksija

Promatranje noćnog neba bez ikakvog pomagala je prvi korak prema istraživanju svemira, ali uz pomoć tehnologije gledanje zvijezda može biti puno zanimljivije.

Danas su dostupne brojne aplikacije za istraživanje zvjezdanog neba. Jedna od njih je Scope Nights. Ova aplikacija pokazat će vam gdje je najveća zagađenost svjetlom i tako olakšati pronalazak najboljeg mjesta za promatranje zvijezda.

Još jedna aplikacija koja će olakšati vas astronomski put u svemir je Polar Align. Ona je posebno dizajnirana kako bi vam pomogla da usmjerite svoj teleskop prema željenom svemirskom tijelu.

Snimanje fotografija u uvjetima bez svjetla također je nezgodno, ali uz Night Cap Pro i taj problem može biti riješen. Ova aplikacija vam omogućuje da fotografirate svojim smartphoneom zvjezdano nebo tako što mijenja parametre kamere.

Uz aplikaciju Aurora Watch možete uvijek biti obaviješteni gdje i kada se najbolje vidi polarna svjetlost.

Počinje 6. Avvantura Film Festival!

$
0
0
Avvantura festival 2014

Avvantura Film Festival počinje večeras pravom filmskom poslasticom, hrvatskom premijerom filma “Ubojica” (The Assasin)velikoga tajvanskog redatelja Hsiao-hsien Houa koji se na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Cannesu okitio nagradom za najbolju režiju! Nakon dugogodišnje filmske karijere Hou je napravio neočekivani žanrovski iskorak i prvi put ušao u wuxia žanr snimivši film o plaćenici iz vremena dinastije Tang, kojoj je naručeno da ubije čovjeka kojeg voli. Kritičar Telegrapha nazvao ga je jednim od najljepših filmova koji je ikada vidio.

Zadarski filmski festival prvi u Hrvatskoj prikazuje i najkontroverzniji film 2015., koji je podigao buru i prije svjetske premijere u Cannesu! LOVE (LJUBAV), francuskog redatelja Gaspara Noea eksplicitni je film, 3D drama s puno hardcore sexa, art-porn… U svemu tome Noe nije vulgaran, napravio je seksualnu melodramu o mladiću i djevojci, i još jednoj djevojci, koji uživaju u ljubavi i  seksu…  Noe kaže kako u najnovijem filmu nije htio biti sputan „propisanom mjerom u prikazu seksualnosti koja je uspostavljena u mainstream filmu“. LOVE je filmski događaj godine!

Zadarski Festival će od 22.08. do 28.08. na svojim pozornicama nuditi više od stotinu naslova u natjecateljskim i nenatjecateljskim programima, među kojima pregršt premijernih, a kroz razne retrospektive i programe vraćati će se i u prošlost. Filmovi stižu iz raznih krajeva svijeta. Pa evo samo nekih naslova:

OBSCURE SPRING također je priča o ljubavnom trokutu, a visoko stiliziranu dramu punu sexa i straha potpisuje nagrađivani meksički redatelj Ernesto Contreras.

Film GRANDMA premijeru je imao na filmskome festivalu Sundance, a redatelj Paul Weitz u filmu ceste govori o tri generacije žena s Lily Tomlin u naslovnoj ulozi bake homoseksualke koja oduševljava svojom glumačkom izvedbom.

Nakon što će biti prikazan u Sarajevu, u Zadar stiže SAVRŠEN DAN (A Perfect Day) s Beniciom Del Torom, Timom Robbinsom i Olgom Kurylenko u glavnim ulogama. Španjolski redatelj Fernando Leon de Aranoa snimio je film na engleskom jeziku koji se događa „negdje na Balkanu“, a uz hoollywoodske glumce tu su i Goran Grgić, Feđa Štukan, Antonio Franić i Slaven Španović očekuju se na zadarskoj projekciji filma. U Zadar nakon Sarajeva stižu glumci filma.

Zadranin porijeklom, redatelj Ante Novaković živi u New Yorku, a film LEAVES OF THE TREE snimio je s hoolywoodskom glumačkom postavom. U Zadar stiže s crvenoga tepiha Fillmskoga festivala u Sarajevu.

AVVANTURA je i ove godine okrenuta mladim filmašima uvođenjem sekcije Europske filmske akademije „Sunday in the country“. Program koji okuplja filmske početnike, koji izmjenjuju iskustva i međusobno gledaju i komentiraju svoje radove, svake se godine održava daleko od civilizacije. Na poziv člana Akademije i direktora zadarskog filmskog festivala Sergeja Stanojkovskog u lipnju 2015. „Sunday in the country“ održao se na otoku Ugljanu, a prvi se put uopće,  na jednom Festivalu uvodi i istoimeni festivalski program.

TRANSATLANTIQUE je crno bijeli dokumentarni esej Felixa Dufour-Laperrierea, zapanjujući prvijenac koji oduzima dah svojom ljepotom, pun misterije koja traje 30 dana na Atlantiku. Riječ je i o još jednoj iznimnoj filmskoj premijeri na Avvanturi!

U sekciji Prvi i drugi film, koja je natjecateljska, nalazi se, također premijerni, film BABAI mladog njemačko kosovskog redatelja Visara Morine o desetogodišnjem dječaku koji traži oca koji ga je napustio i otišao za boljim životom u Njemačku, a nagrađen je na festivalima u Münchenu i Karlovym Varyma.

Iz Srbije stiže PANAMA debitanta Pavla Vučkovića koji se našao među pet filmova iz Istočne Europe koji su ušli u službeni program festivala u Cannesu. U Zadru će imati hrvatsku premijeru.

LEKCIJA je bugarsko-grčki debitantski film Kristine Grozeve i Petra Valchnova o mladoj i poštenoj učiteljici koja će morati preispitati svoje principe u novonastaloj situaciji. Film je obišao mnoge festivale, pokupio brojne nagrade, oduševila je Margita Gosheva u glavnoj ulozi.

MARGARITA, WITH A STRAW drugi je film Shonali Bose o mladoj fascinantnoj buntovnoj djevojci u invalidskim kolicima. Film koji oduševljava publiku bez zadrške! Iako je prikazivan po festivalima, Avvantura muj je prvi u Hrvatskoj.

Kao i filmu THE WORLD IS MINE Constantina Tanasea koji je svjetsku premijeru imao na prestižnom festivalu u Karlovym Varyma gdje se ova debitantska drama o odrastanju okitila specijalnim priznanjem u sekciji East of the West.

MAGGIE je također debitantski film, ipak nešto drukčiji od ovih gore navedenih. Mladi američki redatelj Henry Hobson imao je ispred kamere Terminatora! Arnold Schwarzenegger je u ovome filmu prilično drukčiji „onakav kakavog ga do sada nismo vidjeli“ pišu svjetski mediji. Zadrani će biti prvi u Hrvatskoj koji će moći procijeniti dramsku ulogu oca djevojke koja je inficirana zombi-virusom.

Šesto izdanje festivala nudi bogati francuski dio programa, kao plod suradnje i dio velike manifestacije „Rendez-vous, festival Francuske u Hrvatskoj.“ Među novijim i starijim naslovima nalaze se i Cherboruški kišobrani iz 1963. Jacquesa Demya ovjenčani Zlatnom palmom, Yvesa Montanda i Simone Signoret gledamo u poznatome Le joli mai Chrisa Markera, uživamo i u Džeparu koji je 1959. snimio veliki Robert Bresson. Avvantura Zadar prikazuje Čovjeka koji vrišti iz 2010. s nagradom žirija iz Cannesa čiju režiju potpisuje Mahmat-Saleh Haroun, tu su i Gadjo Dilo Tonyja Gatlifa, Hadewijch redatelja Bruna Dumonta.

Recentni hit naslov „Steak Revolution“ Francka Ribierea govori sam za sebe i ne preporuča se vegetarijancima.

Festival posebno mjesto daje i radu najvećeg europskog producenta i nezavisnoga art house distributera Karla Baumgartnera koji je na prvom zadarskom filmskom festivalu dobio Nagradu „Tomislav Pinter“. Nekoliko mjeseci prije smrti  (2014) dobio je  „Berlinsku kameru“ na jednom od najznačajnijih svjetskih filmskih festivala, a u Zadru će se vrtiti izabrani naslovi poput: Čovjeka bez prošlosti velikoga Akija Kaurismakija, film Proljeće, ljeto, jesen, zima režirao je slavni Kim Ki-duk, Luna Papa potpisuje Bakhtyar Khudojnazarov, kazahstanski Tulpan Sergei Dvortsevoy, Kontakt Sergeja Stanojkovskog. Baumi je bio taj koji je doslovno do smrti putovao svijetom i tražio talente kojima bi onda nesebično davao svaku šansu za uspjeh, a njegovi su se filmovi posljednjih dvadesetak godina redovito nagrađivali najvećim priznanjima na svjetskim i europskim A festivalima. Inovativnost i film privlačili su ga i na zadarski filmski festival koji je otkrio još jednu Baumijevu ljubav, a to je nogomet, pa se ove godine ponovno organizira turnir koji nosi njegovo ime.Sporta i filma biti će i u Kalima na Ugljanu gdje festivalska ekipa u suradnji s VAKANZOM ZADAR i Borisom Gatara igra vaterpolo, a među filmašima kriju se i vrsni poznavatelji toga sporta: Šerbedžija i Stanojkovski.

MADE IN CROATIA je novi program novih hrvatskih filmova koji će biti prikazani na više lokacija. Partnerstvo Avvanture i Društva hrvatskih filmskih redsatelja ima za cilj osnažiti vidljivost domaćega filma koji to, pokazalo se posebno ove 2015., itekako zaslužuje. Domaći filmovi prikazivati će se  na više lokacija, jedna od njih je, sada već tradicionalno festivalsko kino na Kraljevskim vinogradima. Publika će pod otvorenim nebom, s pogledom na more i trsove, uz čašu  nagrađivanih i jedinstvenih vina, moći uživati u filmovima. Avvantura i Kraljevski vinogradi pokrenuli su wine film festival koji spaja film, gastronomiju, mediteransku destinaciju. Programom MADE IN CROATIA festival širi svoju publiku i na zadarski arhipelag, pa nakon radionice Europske filmske akademije na plažu otoka Ugljana dovodi film Takva su pravila Ognjena Sviličića, zajedno s redateljem i glavnim glumcem Emirom Hadžihafisbegovićem. Film će se prikazivati  i u Zadru, kao i  Imena višnje Branka Schmidta koji također dolazi na festival. Hvaljena i nagrađivana Ivona Juka predstavlja naslov Ti mene nosiš. Svinjari su debitantski film Ivana Livakovića o kojem se puno pričalo i prije premijere u Puli, čeka ga i Zadar.

Irački film dolazi na zadarsku pozornicu u partnerstvu s redateljem i producentom Mohamedom Al-Daradjijem koji je na Avvanturi Zadar dobio nagradu za naslov Son of Baylon (produkcijske usluge mađarskog studia Fox). Zahvaljujući toj nagradi snimio je s mađarskim partnerom nekoliko kratkih filmova, koje ćemo vidjeti na Festivalu, kao i Al-Daradjijevu  selekciju nekih drugih iračkih naslova.

SHORT FILM ADVENTURE obuhvaća nekoliko blokova kratkih filmova poput: EFA KRATKI (Europska filmska akademija), Njemački filmovi: NEXT GENERATION SHORT TIGER, ECAM program filmske škole iz Barcelone.

U industrijskom dijelu programa Film Forum Zadar Matchmaking, Festival je od prve godine okrenut jačanju kreativne industrije, širenju koprodukcija koje je i stavio u svoj fokus, pozicioniranju destinacije. Ove se godine u sklopu velikoga Rendez-vous festivala Francuske u Hrvatskoj Avvantura ponovno dotiče Francuske. Loic Magneron (WIDE) govorit će o distribuciji i cirkulaciji nazavisnih filmova s fokusom na Balkan i konkretnim iskustvom međunarodne prodaje i distribucije filma Svećenikova djeca Vinka Brešana.

Predstavlja se po prvi put i inicijativa EYE to EYE kojoj je cilj osnažiti vidljivost europskog nezavisnog filma i stvaranje nove mlade publike, okrenute digitalnim medijima i društvenim mrežama.

EYE FLICK je Video on Demand platforma soju je kreirao WIDE, a razvijao CINEHOST, pa su tako filmovi sa Avvanture i iz WIDE kataloga dostupni u Hrvatskoj, Francuskoj i SAD-u na VOD platformi tijekom trajanja filmskog festivala.

Svakodnevno održavanje masterclassova obuhvaća jednu iznimnu glumačku radionicu, predavanje o europskoj koprodukciji i zemljama koje nisu u Uniji, razgovor o poziciji Kosova unutar europske kinematografije. Predstavljanje knjige filmskoga kritičara Marka Njegića, redatelja Ognjena Sviličića, mlade Zadranke Korane Serdarević.

Filmove će ocijenjivati tri žirija, a u jednom od njih je i Christian Jeune, glavni selektor Filmskoga festivala u Cannesu koji na poziv direktora Avvanture dolazi po prvi put u Hrvatsku! Čovjek koji godišnje pogleda oko 2000 naslova da bi odabrao onih dvadesetak najboljih i najvećih,koje široka publika pamti i po palmama i crvenom tepihu najznačajnijeg filmskoga festivala na svijetu. Jeune je taj koji filmašima diljem svijeta daje veliku priliku i šansu. On je taj koji bira djelić s vjetske godišnje filmske produkcije koja dobiva veliku priliku da se bori za Zlatnu palmu!Agenti ga dobro poznaju, on je taj koji u 90 % slučajeva mora reći „ne“.

Žiri Avvantura festivala Zadar renomirani je međunarodni sastav, kao i svake godine okuplja branšu s raznih krajeva Europe i svijeta. To su redatelj Danilo Šerbedžija, redateljica i glumica Rayna Andrea Russel, urednik Crnogorske kinoteke Andro Martinović, njemački redatelj Veit Helmer, njemački producent Marcelo Busse, filmofil Nenad Korkut, filmski i književni kritičar Damir Radić, scenografkinja i producentica Martina Valentina Baumgartner, producentica Isabelle Staed, producent Mike Downey, filmski kritičar Nino Kovačić i Mladen Malik iz ezadra.

Jedna filmska projekcija na Forumu  ima humanitarni karakter, pa će Zadrani i njihovi gosti kupnjom kino ulaznice sudjelovati u akciji „Zaklade Hrvatska bez mina“ i Vladinog ureda za razminiranje. Riječ je o projektu izrade jedinstvene baze podataka žrtava mina s ciljem identificiranja potreba stradalnika, zapošljavanja, prekvalifikacija, školovanja, medicinskih i inih potreba te u konačnici cjelokupnoj integraciji osoba s invaliditetom u društvo. S prvim ispitivanjima na terenu krenulo bi se iz zadarskog zaleđa, koje je bilo jedno od najzagađenijih područja u Domovinskom ratu.

Institucionalni partneri festivala su Creative Europe Media Desk, Grad Zadar, Zadarska Županija, HAVC, MVEP Ministarstvo Vanjskih Poslova RH, Ministarstvo Kulture, Francusko Veleposlanstvo, Francuski insititut i mnogi drugi.

Festival se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i glavnog filmskog fonda pri vijeću europe – Eurimages.

Osmerci u uvali Jazine!

$
0
0
VK Jadran, veslanje

Jadranov veslački dvoboj održat će se po četvrti put u subotu 22. kolovoza, a što je  jedinstveno događanje u uvali Jazina. Biti će to ogledi osmeraca  14. posada i još jednom će unijeti živost u dio akvatorija između Branimira i Poluotoka. Natjecanje je zamišljeno kao jednodnevna regata u kojoj će se natjecati veslači veterani i veslači u otvorenoj kategoriji u disciplini osmerca (8+). Snage će odmjeriti u različitim kategorijama, od veterana do otvorene kategorije.  Početak regate predviđen je u 16 sati s prvim eliminacijskim nadmetanjima, dok je završetak regate predviđen oko 19.30 finalnim utrkama. Na regati će se okupiti i generacija veslača Jadrana koja je veslala u razdoblju od 1975. do 1979. godine i u tom razdoblju postizala vrlo dobre uspjehe, pa će to naravno biti prilika mnogima za međusobno druženje i prisjećanje na lijepe veslačke dane provedene unutar stoljetnog kluba. Ukratko o veslačkom dvoboju:

– To je sprint regata na kojoj se natječu osmerci i dio je službenog kalendara natjecanja Hrvatskog veslačkog saveza. Lokacija je u uvali Jazine odnosno ispred Doma veslačkog kluba. Fiksni start je predviđen na početku uvale s ciljem na gradskom mostu što će biti naznačeno vidljivim oznakama, kazuje nam Petar Milin iz organizacije ovog događanja.

Duljina staze iznosi 500 metara odnosno vremenski oko 1 minutu i 30 sekundi, a nadmetanje se odvija po kup sistemu, što znači da će se prva utrka odrediti ždrijebom, a dalje će u finale ići posade koje budu uspješnije u međusobnim dvobojima. Medalje i nagrade biti će uručene trima najboljim posadama.

Organizator regate osigurat će posadama svu nužnu opremu, odnosno i brodove i vesla, a po potrebi i kormilara.

Otvorena samostalna izložba umjetničke fotografije Tomislava Marijana Bilosnića

$
0
0
Tomislav Marijan Bilosnić

Na Svečanoj sjednici općinskog vijeća Općine Zemunik, a povodom Dana Općine Zemunik i Blagdana Kraljice mira – Kraljice hrvata, u petak 21. kolovoza 2015. godine u holu osnovne škole u Zemuniku, otvorena je samostalna izložba umjetničke fotografije Tomislava Marijana Bilosnića Skriveno kameno blago Ravnih kotara i Bukovice. Pred više od stotinjak uzvanika, među kojima su se našli Branko Kutija, saborski zastupnik, Željko Lončar, predsjednik Skupštine Zadarske županije,  Stipe Zrilić, župan Zadarske županije, Božidar Longin, dožupan, Zvonimir Vrančić, dogradonačelnik grada Zadra, kao i veći broj općinskih načelnika s prostora Zadarske županije s domaćinom Ivicom Šarićem, načelnikom Općine Zemunik, izložbu je otvorila gđa. Renata Peroš, ravnateljica Narodnog muzeja Zadar.

Renata Peroš je između ostalog kazala: „Tomislav Marijan Bilosnić, autor ove izložbe je poznat po svom radu na svim područjima umjetnosti i očuvanju kulturnih vrijednosti Republike Hrvatske. Istakao se svojim radom i izvan granica Hrvatske čemu svjedoče i brojne nagrade i priznanja koje je zasluženo primio. Tijekom svog dugogodišnjeg rada na području širenja kulturnih vrijednosti i potpore kulturi Hrvatske, postigao je izvanredne rezultate u književnosti, slikarstvu, novinarstvu, pjesništvu, umjetničkoj fotografiji, putopisima i drugim područjima umjetnosti. Njegov umjetnički opus je svestran i u svakom je ostvario hvalevrijedne projekte. Zadovoljstvo mi je istaknuti i Bilosnićevu dugogodišnju suradnju s Narodnim muzejom Zadar koja se očitovala, između ostalog, i njegovim poklonom ovih, danas izloženih, fotografija Narodnom muzeju Zadar.

Danas možete vidjeti izložbu umjetničkih fotografija koje prikazuju ljepotu krajolika Ravnih kotara i Bukovice. Izložba je gostovala u mnogim gradovima Republike Hrvatske, a u Zadru je bila postavljena u travnju 2007. godine za vrijeme Županijskih dana, u Gradskoj loži na Narodnom trgu, u reprezentativnom izložbenom prostoru NMZ-a. Uvijek je posebno zadovoljstvo vidjeti ove prekrasne fotografije koje nas vode na put u predivne prostore srednjovjekovne hrvatske države. Putem fotografija možemo otkriti neistražene dijelove koje nam umjetnik prenosi na njemu svojstven način. Pogled kroz objektiv otvara nove obzore i zaključava ih na fotografiji kako bi ostali sačuvani za vječnost. Fotografijom se možete baviti ukoliko volite prirodu i sve što Vas okružuje i želite tu ljubav i taj krajolik zauvijek prenijeti na opipljive materijale. Gospodin Tomislav Marijan Bilosnić sa svakim svojim novim djelom nam pokazuje tu svoju ljubav prema svemu što ga okružuje.“

Uz Zadar, izložba Tomislava Marijana Bilosnića Skriveno kameno blago Ravnih kotara i Bukovice  bila je predstavljena u Zagrebu, u Galeriji Klovićevi dvori, u sklopu velike nacionalne izložbe „Dalmatinska zagora – nepoznata zemlja», Zadarskom klubu u Zagrebu, Galeriji Varteks u Varaždinu, a  predstavljeno je i u povodu Dana planeta i Dana hrvatske knjige u prostorijama HKD Napredak u Kninu, te u Obrovcu, Stankovcima i Zavičajnom muzeju u Zelengradu. Bilosnić izložbom Skriveno kameno blago Ravih kotara i Bukovice po prvi puta nudi jedinstvanu sliku arhitekture zadarskoga kraja, od Nina do Knina, od prapovijesnih do današnjih dana.

VELIKA LJUBAV I STALNA INSPIRACIJA M. BILOSNIĆA

Piše: dr.sc. Ivo Fadić

O Tomislavu Marjanu Bilosniću kao slikaru, književniku i pjesniku, pa i pjesniku haiku poezije do sada je puno kazano. O njemu kao fotografu baš i ne, mada  njegov izričaj fotografijom nije nepoznat a ni beznačajan. Sjećam se, jednom je i na ruševinama franjevačkog samostana u Karinu, nakon Domovinskog rata, sub divo imao foto izložbu o ljepotama toga prostora. Fotofrafije su mu, premda malog formata, u tom sablasnom ambijentu ruševine sakralnog kompleksa, imale iznimnu snagu.

Od tada, njegovo fotografsko oko nije prestalo bilježiti prostor u kojem živi i stvara, kao što se nije prestao družiti ni s perom ni s kistom. Na jednako dokumentaran i osebujan način,  iz foto-aparata Tomislava Marjana  Bilosnića  proizašao je i ciklus fotografija “Skriveno kameno blago”. Naravno, i ovog puta Ravnih Kotara i Bukovice, jer su oni  velika ljubav i stalna inspiracija T. M. Bilosnića u svim žanrovima s kojima on posve suvereno vlada.

“Skriveno kameno blago” dokument je prošlosti i doba u kojem živimo. Iz prohujalog vremena, on bilježi prapovijesne gradine – kao što su Cvijina i Lergova gradina, ili one koje su prerasle u antička središta poput Bribira, Aserije ili Nadina, kao i srednjovjekovnu kamenu arhitekturu Kličevice, Ostrovice, Perušića, Fortice, Ljubča, Karina, Knina, Nina … . Nadahnutim i istančanim fotografskim zapažanjem snima kamene ostatke prošlosti u plodnosti, kršu i pustoši Ravnih Kotara i Bukovice, ili  u ruralnim i urbanim središtima. Bilježi kamene utvrde, kule, postaje, zdence, svetišta, mlinice, ali i skromnu seosku arhitekturu Marasovića u Paklenici, Ninskih stanova, Poljica, Popovića, Prkosa i Zemunika. Sve s istim žarom i osjećajem za kadar. S iznimnim senzibilitetom prilazi ovoj skromnoj ali nadasve vrijednoj kamenoj baštini, koja je, u vjetrometini brojnih osvajačkih ratova, sustavno tisućljećima razarana. Osim ljudske destrukcije koja je rezultat otimanja, «zub vremena» i ljudski nemar  još jedan su čimbenik stradavanja kamenog blaga koje baštinimo iz prošlosti. To, najčešće skriveno ili mnogima nezanimljivo kamenje satkano u razne građevinske objekte, obrambenog, sakralnog ili profanog karaktera trebalo bi biti ostavština za budućnost.

Fotografija Tomislava Marjana Bilosnića prožeta je nemirnim duhom zatajenog romantika, ali i vrsnog dokumentariste koji nije samo opčinjen ljepotom kamenih modela koji se savršeno uklapaju u pejzaž. On se nije fokusirao ni na one objekte koji su imali tu sreću da im se sredina u kojoj su nastali u potpunosti posveti u brizi i obnovi. Takvih «zbrinutih i njegovanih kamenih modela» na fotografijama T. M. Bilosnića nema puno. To su crkve svetog Križa i Nikole u Ninu, ninski most i gradska vratima, Franjevački samostan u Karinu, Fontana u Zadru, Kninska tvrđava, kao i crkva svetog Ante u Benkovcu i Aserija kod Podgrađa. Od ruralne arhitekture to je posjed u Prkosu i dio arhitektonskog kompleksa u Marasovićima na Paklenici. Preventivnu zaštitu i obnovu čekaju još mnoga zdanja. Otužno je vidjeti kulu u Dračevcu, bedeme Perušića, Han na Vrani, Kakmu ili Forticu na Pagu, mlinice na Zrmanji u Žegaru i Karišnici u Karinu. Za dostojnom prezentacijom vape brojni mali dragulji  ruralne arhitekture i gospodarskih posjeda u Ninu, Poljicima, Lisičićima, Rodaljicama, Bruškoj …

No, četrdesetak fotografija T. M. Bilosnica iz ciklusa «Skriveno kameno blago» plod su zavidnog fotografskog umijeća koje autora pozitivno afirmira, uz književna djela i slikarski opus, u još jednoj sklonosti, daru i umješnosti.  Fotografije su i edukativne, jer upućuju na brojnost punktova koje je vrijedno posjetiti, upoznati i spoznati. Svi ti kameni objekti dio su našeg identiteta, naša su baština, koja je snimljena umješnim fotografskim okom fotogenična i u svoj svojoj skromnosti i ponekad zapuštenosti. Fotografije su poticaj za obilazak i očuvanje onoga što nam je ostalo izvan Zadra kao većeg urbanog središta kojem cijeli prostor Ravnih Kotara i Bukovice gravitira. Stoga, upoznajmo «Skriveno kameno blago» kroz fotografije ovog nadarenog autora, ali i u stvarnosti. Ono još uvijek stoji i strpljivo nas čeka na domak  Zadra.

Očistite i pomladite kožu – iznutra

$
0
0
Crvene namirnice, rajčica, crveni grah, maline

Koža je pokazatelj vašeg zdravlja, ogledalo načina života i iskreni kritičar vaših životnih navika. Manjak sna, nedovoljno tekućine, spora probava, jetra opterećena toksinima, poremećen rad hormona – sve se na njoj jasno vidi, prenosi She.hr.

Prištići i crvenilo, ispucala, suha ili masna područja, vidljive bore – problemi su to koje ste sigurno i sami iskusili na svojoj koži. Počnite ih rješavati već danas i pomozite svojoj koži, iznutra.

Očistite je, pomladite, dajte joj novu snagu i kvalitetnu bazu za obnovu i njegu, uz pomoć namirnica koje su prijatelj vaše kože.

Otkrijte koje voće i povrće ima prednost u brizi za kožu. Svakako ih uključite u zdrave sokove prilikom čišćenja organizma, ali i u vaše svakodnevne jelovnike.

Top namirnice za vašu kožu

1. Mrkva

Bogata antioksidansima, mrkva sadrži vitamine i minerale, koji će vašoj koži osigurati kvalitetan ten, mekoću i svilenkasti osjećaj. Ovo povrće ujedno štiti kožu od starenja i štetnog UV zračenja.

2. Cikla

Potiče detoksikaciju kože i stimulira proizvodnju i obnovu stanica. Može pomoći u ublažavanju bora i problematičnih dijelova na koži. Betalain, pigment iz cikle, snažan je antioksidans zadužen za pomoć kod upalnih procesa, gljivičnih oboljenja te zaštitu stanica od starenja.

3. Ananas

Ukusno voće očistit će vašu kožu, pomladiti je i dati joj zdravi sjaj, a vitamin C pružiti prirodnu zaštitu kod upalnih procesa. Ananas dubinski hrani kožu i zadužen je za kvalitetnu hidrataciju. Pomoći će smanjiti crvenilo, nadraženost kože i osigurati joj mekoću.

4. Sok od celera

Povrće koje najčešće završi kao baza u domaćem povrtnom temeljcu, izvrsno je i u svom nekuhanom obliku. Sok od svježeg celera snažno je alkalizirajuće sredstvo za vaš cijeli organizam. Silicij, kojim obiluje, zadužen je za izgradnju vezivnog tkiva i obnovu kolagena i elastina, odnosno za borbu protiv starenja, bora i oštećenja na koži.

5. Rajčica

Likopen iz rajčice zaslužan je za zaštitu kože od štetnih utjecaja, zračenja, isušivanja i pretjeranog izlaganja suncu. Poznati antioksidans ujedno pomaže koži održati mladolikost i mekoću. Prednost likopena je što se prilikom termičke obrade rajčice njegova razina – povećava.

6. Sok od papaje

Prirodno rješenje za meku i prekrasnu kožu. Sok od papaje sadrži pravu vitaminsko-mineralnu kombinaciju kvalitetnih tvari. Štiti kožu od upalnih procesa, potiče stvaranje kolagena te obnovu oštećenih stanica. Smanjuje dubinu bora.

Cjelovito hrani kožu iznutra i pruža joj prirodnu zaštitu.

7. Jabuka

Osim što će pomoći u eliminaciji toksina, jabuka vašem organizmu može osigurati i zaštitu od karcinoma, osobito kože, budući da sadrži obilje korisnih flavonoida. Jabuka pomaže koži u održavanju prirodne čvrstoće, obnovi oštećenih stanica, boljem tenu i očuvanju hidratacije.

8. Limun

Detoksicira kožu, čisti akne, pomaže spriječiti bore i upalne procese na koži. Jednako je djelotvoran i kao namirnica za jelo, kao i za vanjsku upotrebu na koži.

9. Krastavac

Snažno alkalizirajuće sredstvo koje pomlađuje organizam, pomoći će i vašoj koži, osobito ako imate problema s upalama, suhom i oštećenom kožom.

Obnavlja elastičnost kože, čisti, hidratizira i pomaže u ublažavanju bora.

10. Sjemenke – lan, chia, suncokret

Obilje omega 3 masnih kiselina, vitamina i minerala koje sadrže ove sjemenke, pomoći će vašoj koži u borbi sa znakovima starenja, ožiljcima, borama, aknama i prištićima. Idealna su namirnica ako imate problematičnu i osjetljivu kožu.

Hidratizirat će vašu kožu iznutra, pomoći joj u regeneraciji, povratiti elastičnost i zdravi sjaj.

Vraća se legendarna Nokia 3310

$
0
0
Nokia 3310

AliExpress je na svojim stranicama objavio kako će ubrzo u svojoj ponudu elektronike uključiti potpuno nove Nokije 3310. Radi se o klasičnom modelu zelenog ekrana i “vječne” baterije koji ćete moći naručiti za samo šest eura.

Da mobitel stigne do vas trebat ćete čekati tri do četiri tjedna, a kad se to dogodi moći ćete ponovno uživati u vremenu kada su mobiteli bili praktični i jednostavni. Uh, da, i imat ćete “Zmiju”. Zmija je zakon.


Gorjelo smeće kod Benkovca

$
0
0
Benkovački vatrogasci

Jutros je, u 9 sati i 11 minuta, broj 193 zaprimio dojavu o požaru na području Benkovca.

Na područje su izašli vatrogasci Javne vatrogasne postaje Grada Benkovca te su požar, u kojemu je izgorjelo trideset metara kvadratnih trave i smeća, uspješno ugasili.

Đirada (22.08.2015.)

Odvažila se i podigla prvi zadarski jajomat!

$
0
0
Jaja

Jasna Marijačić iz Korlata svako jutro pali auto i vozi više od 30 kilometara do Zadra kako bi svježim jajima napunila prvi zadarski jajomat smješten u novootvorenom Konzumu. Bez obzira koliko Jasna donese jaja u njen jajomat, jedno je sigurno, ona će biti prodana isti dan, najkasnije do podne, piše Agroklub.

Zadarske majke jednostavno ne žele propustiti priliku da svojoj obitelji priušte domaća jaja sa sela koja su izlegla koke koje slobodno šeću po dvorištu i hrane se zdravom hranom. Cijena jednog jaja je dvije kune, u jajomat se ubace dvije novčanice od 10 ili jedna od 20 kuna i dobije se pakiranje od 10 komada koji se čuvaju na optimalnoj temperaturi. Zdrav seoski proizvod za koji njegova proizvođačica jamči kvalitetu i sigurnost.

Priča oko jajomata zakotrljala se početkom ove godine.Poduzetna domaćica razmišljala je kojim poslom se početi baviti i odlučila je kopirati ideju drugih poduzetnika te u Zadru postaviti prvi jajomat. Pri tom je bila vođena zdravom, ženskom logikom.

Zna Jasna da se jaja mogu kupiti i jeftinije od dvije kune, ali zna da majke žele svojoj djeci priuštiti ono najbolje i da svaka majka sa jednom dozom skepse gleda na domaća jaja koja se prodaju u plastičnim vrećicama na tržnici. Osobito u ljetno doba visokih temperatura. Strah od salmonele je velik. Ona im je zato odlučila ponuditi svježa jaja koja se čuvaju u kontroliranim uvjetima. Podršku u svemu dao joj j i suprug.

– Do ožujka ove godine sam bila domaćica, a onda smo u ožujku nabavili 300 koka nesilica. One sada slobodno šeću po našoj zemlji, vrtu i vinogradu. Ja sam ionako svaki dan na zemlji pa mi koke ne predstavljaju dodatan posao, kaže Jasna Marijačić i dodaje da se kao prave domaće kokoši, hrane se ispašom i žitaricama, nema ničega drugog. Noću su u kokošinjcu, kako bi ih zaštitili od predatora.

– Nakon koka nabavili smo jajomat koji sam platila 3.000 eura. S ljudima u Konzumu sam uspostavila kontakt i bez problema smo se dogovorili. Postavila bih ja još jedan jajomat, na tržnici u Zadru, ali prvi problem s kojim se suočavam jest što nema utičnice pomoću koje bi ga spojila na struju, nastavlja ona.

Na pitanje koliko dnevno proda jaja, Jasna kaže kako to varira. Koke nekad daju samo 50 jaja dnevno, a nekad 250. Ne treba se zavaravati i misliti kako je riječ o lakoj zaradi. 200 jaja se ubaci u bankomat u osam sati i u podne treba samo doći i pokupiti 400 kuna.

Treba u računicu uzeti trošak održavanja, činjenicu da treba isplatiti jajomat, a nisu zanemarivi troškovi korištenja osobnog automobila za jajomat. Ipak Jasna je zadovoljna jer je sama sebi svoj šef, zaradi plaću i želi se baviti proizvodnjom i prodajom jaja. Za sada joj je cilj doći do brojke od 350 kokoši.

Zadar četvrto najbolje turističko mjesto na Jadranu!

$
0
0
Forum, Sv. Donat

Jutarnji list poslao je svoje reportere u 30 jadranskih destinacija od Savudrije do Cavtata. Destinacije su potom rangirali po unaprijed utvrđenim kriterijima, a Zadar je dospio na visoko četvrto mjesto. Rovinj i Zadar, naime, imaju isti broj bodova.

Ispred Zadra našli su se Split, Lošinj i Dubrovnik, a iza nas ostalo je 25 mjesta, među kojima i Makarska, Rab, Brijuni, Poreč, Vodice, Šibenik, Opatija, Pag…

Kriteriji o kojima se vodilo računa prilikom ocjenjivanja su infrastruktura, uređenost plaža, kulturni i sportski sadržaji, cjelokupna ponuda odredišta, kao i atmosfera koja u mjestu vlada.

Donosimo bodovnu ljestvicu destinacija na Jadranu prema sudu Jutarnjeg lista:

Split 95
Lošinj 95
Dubrovnik 91
Rovinj 87
Zadar 87
Brač 86
Rab 84
Pula 84
Hvar 83
Omiš 82
Makarska 82
Brijuni 82
Poreč 81
Krk 81
Cres 80
Korčula 79
Cavtat 78
Rijeka 78
Vis 77
Mljet 77
Pelješac 76
Opatija 75
Dugi otok 74
Medulin 73
Tučepi 72
Trogir 72
Umag 71
Šibenik 70
Vodice 69
Pag 68

Za ovaj jednostavan način skidanja kilograma sigurno još niste čuli: Jedite grožđe!

$
0
0
Grožđe, vinova loza (Foto: Ivan Katalinić / Antena Zadar)

Grožđe je preplavilo tržnice i trgovine, a ovo voće svojom velikom dijetetskom i nutritivnom vrijednošću predstavlja idealno voće za ljetnu jednodnevnu dijetu.

Grožđe prosječno sadrži 20 posto šećera, što mu daje velikuenergetsku vrijednost, a uz to ima i dovoljno C vitamina i vrijedan je izvor kalija.

No, uvjerljivo najvažnija vrijednost grožđa je u bioflavonoidima, spojevima koji su vrijedniantioksidansi i štite stanice od štetnih utjecaja slobodnih radikala, pa djeluje preventivno na velik broj bolesti i usporava starenje organizma.

Sok od crnog grožđa najbolji je izvor flavonoida, jer ih ima najviše u koštici i kožici bobice grožđa. Sjemenke su vrijedan izvor aktivne tvari koja djeluje na smanjenje kolesterola, navodi Metro portal.

Kako grožđe ima veliki udio vode u kojoj su otopljeni minerali i vitamini, a ujedno i celuloze, daje osjećaj sitosti bez prevelikog unosa kalorija.

Jednodnevna dijeta grožđem ima diuretski učinak, potiče normalnu probavu i čisti crijeva, tonizira organizam i omogućava gubljenje kilograma.

Provođenje ove dijete izuzetno je jednostavno – kupite dva kilograma grožđa i jedite ga tijekom cijelog dana i jedite ga kad god poželite, bez ikakvih ograničenja. Na taj način ćete očistiti tijelo od toksina i izgubiti i do kilogram težine, uz smanjenje nadutosti.

Android Wear pametni satovi sada mogu prevoditi i razgovore

$
0
0
Android Wear

Današnji pametni satovi su prema nekima čista glupost, bezvrijedna tričarija, a prema nekima tehnološki skok u rangu s hodanjem čovjeka po površini mjeseca. Kako god, ti isti satovi nedavno su postali nešto pametniji.

Naime, zadnjom nadogradnjom Android Wear operativnog sustava koji ih pogoniti i koji se brine za ispravno funkcioniranje svih ugrađenih tehnologija dobili su mogućnost prevođenja razgovora pomoću Google Translatea.

Android Wear trenutno podržava prevođene na 44 svjetska jezika, od ukupno 90 koliko ih Google Translate podržava. Nadalje, da bi prevođenje ispravno funkcioniralo sat mora imati uključenu konekciju na mrežu svih mreža – Internet.

Ako kojim slučajem ne znate kojim jezikom vaš sugovornik govori, dovoljno je samo sat (zglob ruke) zakrenuti prema sugovorniku i čim on progovori sat će sam detektirati o kojem se jeziku radi, te će se pojaviti prijevod. Isti princip se primjenjuje kada vi želite nešto reći sugovorniku – izgovorite rečenicu u sat i okrenete zglob ruke prema sugovorniku.

Funkcionalno da, ali praktično baš i ne, ali što je tu je, barem ćete se moći sporazumjeti. Možda u nekoj drugoj inačici Google ubaci podršku da dva sata međusobno komuniciraju pa se prijevod pojavi svakom sugovorniku na zaslonu njegovog sata, a ovaj zakretni način ostane samo za one koji nemaju pametni sat.

Američka vlada objavom napokon riješila nedoumice: Marihuana ubija stanice raka!

$
0
0
Marihuana, kanabis

Dilema oko toga može li marihuana pomoći u liječenju raka ili ne napokon je razriješena. Američki National Cancer Institute (NCI), središnja agencija vlade SAD-a za istraživanje raka, na svojim internetskim stranicama objavila je da marihuana ubija stanice tumora.

Informacija je to koja je svima dostupna na stranicama NCI-ja, u rubrici pitanja i odgovori o kanabisu i kanabinoidima. NCI piše kako su studije koje su provedene na miševima i štakorima pokazale da kanabis – odnosno njegove aktivne supstance THC i CBD – doista ubijaju stanice raka.

Kanabis liječi rak

“Studije na miševima i štakorima pokazale su da kanabinoidi mogu ograničiti rak tumora uzrokujući smrt stanica tumora, blokirajući njihov rast, kao i blokirajući razvoj krvnih stanica koje su tumoru potrebne da bi rastao. Laboratorijske studije i studije na životinjama pokazale su da kanabinoidi mogu ubiti stanice raka i istovremeno štititi normalne stanice”, navodi se u objavi na stranicama NCI-ja.

“Laboratorijska studija pokazala je da delta-9-THC ubija ili oštećuje stanice raka jetre. Ista studija na miševima je pokazala da postoji anti-tumorsko djelovanje. Delta-9-THC izaziva takav efekt djelujući na molekulama koje se također mogu pronaći u stanicama raka pluća i raka dojke”, stoji na internetskim stranicama ove američke vladine agencije.

Na istom mjestu može se doznati i kako je studija na miševima pokazala da kanabinoidi mogu smanjiti rizik od raka debelog crijeva, a možda se koristiti i u tretmanu ove bolesti. Također, studije na stanicama raka dojke, navodi NCI, “da CBD uzrokuje smrt stanica raka dok istovremeno gotovo da i nema efekta na normalne stanice u dojkama”. Studije na miševima zaraženima stanicama raka dojke pokazale su da CBD može umanjiti rast, broj i širenje stanica tumora.

Čine kemoterapiju efikasnijom, bude apetit i smanjuju bol

Nadalje, NCI na svojim stranicama piše i kako su laboratorijske studije pokazale da CBD, ako se konzumira istovremeno s kemoterapijom, može učiniti kemoterapiju efektnijom, te povećati stopu smrtnosti stanica raka bez da utječe na normalne stanice. Studije na miševima pokazale su da CBD zajedno s delta-9-THC-om čini kemoterapiju efikasnijom.

Također, na stranicama NCI-ja navodi se i da su brojne studije pokazale da delta-9-THC, kao i drugi kanabinoidi, stimuliraju apetit, te olakšavaju bolove kod mnogih pacijenata, piše Index.hr.


Po mnogima, to su bila bolja vremena: Ovih 20 stvari smo radili puno prije interneta

$
0
0
Igrica na cesti, skakutanje, igra

Mnogi se slažu da je sve bilo drugačije prije interneta. Većina onih starijih od 20 godina sjećaju se stvari koje više gotovo nitko ne radi jer tada nije bilo interneta.

  • 1. Zoveš curu i strahu si da će se javiti njezin tata,
  • 2. Moraš biti na jednom mjestu dok telefoniraš,
  • 3. Igraš se vani, a ne u sobi za kompjutorom,
  • 4. Imaš hrpu modrica i “poderane” laktove i koljena zbog igranja na ulici,
  • 5. Trampolin je bio jako zabavan,
  • 6. I kuća na drvetu je bila hit,
  • 7. Bazene su svi obožavali,
  • 8. Poruke su se slale preko prijatelja,
  • 9. Slali smo i prava pisma,
  • 10. Pisale su se upute kako stići na neko novo mjesto,
  • 11. Tražili smo informacije u enciklopediji,
  • 12. Knjižnica je bila korisno mjesto,
  • 13. Nalazio si se s ljudima na unaprijed dogovorenom mjestu i u dogovoreno vrijeme,
  • 14. Provjeravali smo raspored filmova u novinama,
  • 15. Naručivale su se pjesme na radiju i čekali kad će biti na redu,
  • 16. Igrali smo igrice na posebnim uređajima za mobilne igre,
  • 17. Kompjutori su se koristili i za stvari koje nemaju veze s internetom,
  • 18. Igrao se Oregon Trail,
  • 19. Onda se pojavilo nešto što je sve uništilo
  • 20. I tada je nestalo svo naše slobodno vrijeme.

Krenula Avvantura: Mikiju Manojloviću uručena nagrada “Tomislav Pinter”!

$
0
0
Avvantura Film Festival

Sinoć je uz odličan odaziv publike otvoren šesti po redu Avvantura Film Festival, pod pokroviteljstvom predsjednice Grabar – Kitarović.

Direktor Sergej Stanojkovski obratio se festivalskim gostima i zahvalio Gradu na financijskoj pomoći. No zasigurno je najemotivniji trenutak večeri bila dodjela nagrade “Tomislav Pinter” Predragu Mikiju Manojloviću.

Nagrada koja nosi ime po velikom hrvatskom snimatelju dodjeljuje se za izniman doprinos filmskoj umjetnosti, a Tomislava Pintera i Mikija Manojlovića povezuje i zajednički rad na filmu. Bivši partizanski zapovjednik Tomislav kojeg Manojlović igra u kultnom naslovu Rajka Grlića “Samo jednom se ljubi” ostaje utkan u sjećanja mnogih. Manojlović je bio upravo ispred Pinterove maestralne kamere, a ta je sjećanja podijelio s okupljenima večeras s pozornice.

– Kad dobiješ riječ, teško je govoriti, zastao je Manojlović, a publika ga je dočekala pljeskom.

– Da nije Bilo Tomislava Pintera, europska i svjetska kinematografija danas ne bi bile ovakve kakve jesu. Njegovi se filmovi i dan danas gledaju, izdržali su probu onog najstrožeg suca – vremena, objasnio je Manojlović publici koliko je Pinter značajan i istaknuo kako je bilo iznimno dragocjeno raditi s njim. Manojlović je izrazio želju da ponovno posjeti Zadar na nekom od slijedećih izdanja Festivala.

Avvantura je sinoć započela dodjelom još jedne nagrade. Priznanje “Zlatna riba” pripalo je Emiru Hadžihafizbegoviću, koji zbog obaveza na Sarajevskom festivalu nažalost nije mogao prisustvovati u Zadru, pa je u njegovo ime nagradu preuzeo zadarski mu prijatelj, košarkaš Hrvoje Perinčić.

Na ovogodišnjem će se festivalu prikazati podosta francuskih filmova, kao rezultat suradnje i dio manifestacije “Rendez-vous, festival Francuske u Hrvatskoj”. Tom je prigodom Avvanturu posjetila i Doris Kurtov, voditeljica za bilateralnu i multilateralnu suradnju pri Ministarstvu kulture.

Prvi film na Avvanturi bila je hrvatska premijera tajvanskog filma “Ubojica”, za kojeg je tajvanski redatelj Hou Hsiao-Hsiena dobio nagradu za režiju u Cannesu.

6. Avvantura Film Festival održat će se na četiri lokacije – na Forumu, Trgu sv. Krševana, Crkvi sv. Dominika i Kraljevskim vinogradima u Petrčanima. Kontroverzni film “Love” bit će prikazan u Cinestaru.

Turist spašen nakon poruke koju je ispisao u pijesku

$
0
0
Izgubljeni turist zatražio pomoć na pjesku

Britanski turist, koji se izgubio u šumi na australskom otoku, spašen je nakon što je napisao poruku za pomoć u pijesku na plaži.

Geoff Keys (63) se izgubio u nacionalnom parku Jardine u sjevernom Queenslandu nakon što je donio “jednu od najglupljih odluka ikada” da put do kampa skrati kroz šumu.

Pokušao je pratiti svoje korake, ali se našao 10-ak kilometara dalje od kampa.

Dva sata nakon ponoći, Keys je sjeo i odlučio čekati dolazak zore. Njegovi prijatelji u kampu su prijavili nestanak i zvuk helikoptera u daljini je bio znak da bi mogao biti spašen.

Na plaži je napisao “Help 2807″ sa strelicom koja je pokazivala njegovu lokaciju, u nadi da će posada helikoptera vidjeti gdje se nalazi.

“Činilo mi se da je dobra ideja da pomognem sebi koliko mogu. Našao sam štap i napisao poruku u pijesku i datum. Mislio sam da je to dovoljno”, rekao je Keys.

Na koncu je privukao pažnju helikoptera koji je bio u potrazi. Stigao je drugi, veći helikopter koji ga je prebacio na sigurno.

“Osjećam se glupo, ali sretno. Izvinjavam se porodici i prijateljima zbog brige koju sam im zadao”, rekao je Keys koji je prebačen u bolnicu.

Gypsy swing Gadjo Manouche u blizini OŠ Petar Preradović

$
0
0
Gadjo Manouche

Večeras će u 22 sata na trgu Sirac u blizini Osnovne škole Petar Preradović nastupiti gypsy swing grupa Gadjo Manouche. Koncert se održava u organizaciji Udruge Šigureca.

Gadjo Manouche je osnovan u 2008. godine, a sviraju na tri gitare, kontrabasu te klarinetu, odnosno violini. Bend uzor traži u slavnom kvintetu gypsy jazz stila Hot Club De France, a najomiljenije su im ulične svirke kakva će biti i ova večeras u Zadru.

Nemaju mira bez paškoga sira; pokušaj krađe u Pagu

$
0
0
Paški sir

Policajci koji djeluju u sklopu Policijske postaje Pag provode kriminalističko istraživanje nad tri mlađa punoljetnika u dobi od 18 i 19 godina.

Njih se sumnjiči da su u noći s nedjelje na ponedjeljak u Pagu iz prodavaonice pokušali otuđiti čak 12 kilograma paškog sira.

Još uvijek nije poznato kakve će optužnice biti podignute protiv trojice mladića dobrog ukusa uhvaćenih s prstima u pekmezu, odnosno siru.

Viewing all 15079 articles
Browse latest View live